DX Cluster co to i po co…

Wielu krótkofalowców poszukuje informacji o tym gdzie (na jakim paśmie radiowym) oraz jaką emisją pracuje „ciekawa” dla nich stacja radiowa. To słowo „ciekawa” jest pewnego rodzaju kluczem. W końcu dla DX mena zrobienie QSO ze stacją europejską może być „zerową” atrakcją 🙂 Dla wielu początkujących lub mających niezbyt wyszukane systemy antenowe radiooperatorów informacja o takiej stacji może być istotna.

Niestety w „naszych” systemach powiadamiania – nazywanych „DX Cluster” coraz więcej jest typowych śmieci, które bardzo często nie pozwalają wręcz dotrzeć do tych informacji które nas interesują.

Będę wdzięczny jeśli przekażecie koleżankom i kolegom opis na stronie SPDX Clubu. Są tam informacje o tym po co nam taki system, typowe informacje oraz wiele przykładów błędów popełnianych przez nas samych. Osobiście uważam że wpis w oknie „dx clustera” zazwyczaj zaczyna się od słowa „DX” – dla mnie to wystarczy … bo w końcu każdy krótkofalowiec wie co to za skrót DX i co nam mówi.

Te błędy głównie wynikają z niezrozumienia tego systemu – to jedno, ale też niezrozumienie opcji w programach do wykonywania łączności (QSO cyfrowe) oraz do logowania tychże QSO na naszych komputerach.

Niestety miałem takie sytuacje gdy jeden na drugiego „nadawał” wściekał się, iż ten drugi wysyła „śmieci” do tego systemu. Myślę że nie zawsze jest to celowe lecz wiedza po co i na co nam ten system jest tak samo ważna jak np. instrukcja obsługi naszej fury (radioodbiornika) krótkofalarskiej 🙂

Przykładowe wpisy DX Cluster

Na koniec prośba – jeśli nie zapoznałeś się z oprogramowaniem komputerowym by być pewnym że wszystko tam jest jak powinno -> pytaj koleżanki/kolegów jak to zrobić – krótkofalowiec amator (prawdziwy!) zawsze pomoże lub podpowie gdzie szukać pomocy.

Nie bój się konstruktywnej dyskusji 

P.S. Lepiej wysyłać w świat mniej informacji i nie mieć wrogów 😉 – obgadywaczy…

Dużo pięknych QSO i QSL